Jak uprawiać kapustę białą?

Utworzono: 2018-03-23
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-23
Liczba odwiedzin posta: 546

  1. Siew
Sposób i termin siewu nasion kapusty zależy głównie od odmiany. I tak odmiany wczesne wysiewamy od końca stycznia do początku marca wprost do doniczek torfowych w ogrzewanym pomieszczeniu. Odmiany średniowczesne wysiewamy przez cały marzec do kwietnia bezpośrednio w rozsadniku, tunelu, nieogrzewanej szklarni. Natomiast odmiany najpóźniejsze wysiewamy tylko w rozsadniku.

Nasiona kapusty (najlepiej aby były zaprawione) wysiewamy odkażonej ziemi lub doniczki z ziemią, na głębokość około 2cm i przykryty bardzo cienką warstwą ziemi. Roślina ta cechuje się niewielkimi wymaganiami cieplnymi, gdyż nasiona kiełkują już w temperaturze 5-10’C, a w takiej też najlepiej rozwija się rozsada. Pierwsze wschody pojawią się nam po 5 dniach. Małe siewki pikujemy do skrzyń w rozstawie 5x5cm lub doniczek o średnicy około 6cm. Okres produkcji takiej rozsady kapusty zwykle trwa około 7-8 tygodni przy odmianach wcześniejszych, późniejsze natomiast odmiany tylko 6 tygodni.
 
 
 
  1. Siewki
Rozsada kapusty, która prawidłowo była uprawiana powinna być krępa, niezdrewniała, bardzo zielona z 4-6 liśćmi i wysokością 10-16cm. Na tydzień przed wysadzeniem roślin trzeba je trochę zahartować: wietrzyć, zmniejszyć temperaturę i podlewanie. Przed posadzeniem na miejsce stałe rozsadę dobrze podlewamy. Sadzimy rośliny najlepiej kiedy jest dość chłodno, przy pochmurnej pogodzie. Najlepszym terminem na wysadzanie rozsady kapusty wprost do gruntu to:
- odmiany wczesne sadzimy w kwietniu,
- odmiany średnio-wczesne od końca kwietnia do połowy maja,
- natomiast odmiany późne od początku do końca czerwca.
  1. Uprawa i pielęgnacja kapusty
Kapusta ma dość wysokie wymagania wodne, nawozowe i pokarmowe. Dlatego też musi być systematycznie nawadniana. Szczególnie w trakcie suszy i okresu wiązania głów. Jej wyższe wymagania są wynikiem ogromnej ilości biomasy, którą wytwarza przez cały okres wegetacji.
Nawożenie powinno odbywać się w tych okresach:
  • We wczesnych fazach rozwojowych młodych roślin warto zasilić rośliny fosforem, który wspomaga budowę systemu korzeniowego
  • W okresie intensywnego wzrostu liści kapustę należy zasilać nawozami zbilansowanymi z mikroelementami, a przed zawiązywaniem się główek – wzmocnieniem azotowym, potasowym i wapniowym
  1. Zbiór
Zbiór kapusty zaczynamy, gdy głowy osiągną właściwą wielkość:
- odmiany wczesne zbieramy od początku czerwca do połowy lipca (np. Ditmarska,  Zora, Benia, Gaja)
- odmiany średniowczesne od lipca do września (np. Sława z Gołębiewa, Mars, Irina, Kasta)

 


Powrót