Co oznacza symbol F1 na opakowaniach nasion warzyw?

Utworzono: 2018-03-16
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-16
Liczba odwiedzin posta: 3933

 


W sklepach coraz częściej możemy znaleźć torebeczki nasion z symbolem F1 - najczęściej przy warzywach. Przeważnie też nasiona F1 jeden są sporo droższe od tych "tradycyjnych". 

Czym jeszcze różnią się od pozostałych nasion prócz ceny?

Nasiona F1 to informacja, że są to nasiona odmian tak zwanych heterozyjnych - heterozja to inaczej mówiąc bujność o wigor mieszańców. Odmiany mieszańcowe heterozyjne mają zwiększoną żywotność pierwszego pokolenia tych odmian, które powstały z krzyżówek różnych form genetycznych. A prostszym "języku" znaczy to, że mieszańce F1 posiadają więcej pozytywnych cech swych rodziców, niż negatywnych. Plon i owoc jest dużo większy, dużo szybciej go można uzyskać, a także rośliny są odporne na choroby. Przy czym należy podkreślić, iż mieszańce te powstają poprzez naturalne krzyżowanie tradycyjnych odmian - nie mają nic wspólnego z żadnymi modyfikacjami GMO. 

Podsumowując

Mieszańce F1 mimo, że droższe warte są swojej ceny, ponieważ pozwalają uzyskać plon dużo bardziej obfitszy i lepszy, kwitnienie jest dużo bardziej bujniejsze. Rośliny F1 dużo lepiej znoszą niesprzyjające warunki jak: susza i przymrozki. Są również dużo odporniejsze na na choroby i szkodniki, co ułatwia typową ekologiczną uprawę bez potrzeby użycia chemicznych środków ochrony.

 
Patrycja Szczubełek
Sadowniczy.pl
 


Powrót