Jak wykonać cięcie pomidorów?

Utworzono: 2018-03-02
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-02
Liczba odwiedzin posta: 537

Uprawa pomidorów, która prowadzona jest przy różnego rodzaju podporach bardzo korzystnie wpływa na warunki fitosanitarne oraz poprawia jakość i wielkość plonu. Cięcie roślin jest bardzo istotnym zabiegiem, gdy chcemy uzyskać wyrównany plon o równomiernym kolorze owoców.

Prowadząc roślinę na jednym pędzie (odmiany wysokie) musimy usunąć wszystkie pędy boczne, które wyrastają w kątach liści pędów. Główny pęd poznamy po tym, że jest najbardziej plenny i szybciej zawiązuje owoce.

U roślin prowadzonych na dwa pędy pozostawiamy pęd główny i jeden wyrastający pod pierwszym zawiązanym gronem kwiatowym. W takim przypadku zyskamy grona na dwóch pędach.

Natomiast w przypadku uprawy na trzy pędy pozostawiamy główny, jeden wyrastający pod pierwszym gronem kwiatowym oraz trzeci tuż przy gruncie.

W kolejnych etapach uprawy usuwamy 2-3 cm pędy boczne wyrastające w kątach liści. Zabieg ten jest wymagany, aby plonowanie nie osłabło. U wysokich odmian uprawianych w gruncie i tunelach, które prowadzimy na jednym pędzie, pozostawiamy 5 gron kwiatowych w przypadku gruntu lub 6-7 gron kwiatowych w uprawie tunelowej. Podczas prowadzenia na dwóch lub trzech pędach pozostawiamy odpowiednio 2-3 w gruncie, a w tunelach 3-4 gron kwiatowych.

W trakcie zawiązania się ostatniego grona kwiatowego usuwamy wierzchołek pędu głównego oraz bocznych (przy prowadzeniu na dwa lub trzy pędy). Pozostawiamy przy tym 3 liście nad ostatnim gronem kwiatowym.

Jak możemy przyspieszyć dojrzewanie pomidorów? 

W fazie żółtego owocu usuwamy dolne liście pod tym gronem. W innych partiach postępujemy identycznie uważając, aby nie usunąć więcej niż trzy liście.

Jeżeli chcemy poprawić żywotność naszych rośli powinniśmy usunąć najstarsze, dolne liście, które znajdują się najbliżej gruntu. Tym zabiegiem zapewnimy rośliną lepszy przepływ powietrza i zmniejszymy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Sylwia Gilek
Sadowniczy.pl


Powrót