Czy truskawki powtarzające owocowanie naprawdę dają owoce cały sezon?

Utworzono: 2017-12-15
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-28
Liczba odwiedzin posta: 332

Tak. Odmiany te są bardzo plenne, a okres między pierwszym owocowaniem, a następnym nie przekracza zwykle 3 tygodni. Nasadzając odmiany powtarzające owocowanie mamy owoce truskawek, aż do pierwszych przymrozków. Odmiany powtarzające owocowanie mają zupełnie inny cykl wzrostu i owocowania niżeli truskawka tradycyjna. Pąki kwiatowe tworzą się u tych odmian przez cały sezon uprawy. Po posadzeniu nie dopuszczamy do pierwszego kwitnienia, poprzez usuniecie pierwszych kwiatów, czasem też drugich. O usunięciu drugiego kwiatostanu, decydujemy na podstawie stanu roślin - w momencie, gdy rośliny są silne i właściwie się rozbudują powinno się dopuścić do owocowania.

Zaleca się prowadzenie plantacji odmian powtarzających owocowanie tylko jeden sezon. A może warto pozostawiać rośliny na kolejny rok jak truskawki tradycyjne?

Tak, możemy śmiało pozostawiać rośliny na zbiory w kolejnym roku. Ze względu na nasz klimat doradzane jest dodatkowe zabezpieczenie roślin na okres zimy. W drugim roku można postępować z roślinami w dwoisty sposób: - zostawiamy pierwsze kwiaty można uzyskać wczesny zbiór owoców, będzie to porównywalny termin do najwcześniejszych odmian tradycyjnych. Następnie po około 30 dniach przerwy, rośliny wznowią kwitnienie i można będzie kontynuować zbiory aż do przymrozków. - można także ściąć pierwsze kwiaty i liście, opóźnimy wtedy owocowanie roślin i zaczniemy zbiór owoców na przełomie końca czerwca i początku lipca.

 


Powrót