Jak się sadzi drzewka i krzewy z gruntu

Utworzono: 2017-12-03
Ostatnia aktualizacja: 2017-12-09
Liczba odwiedzin posta: 365

Najpierw jednak musimy przygotować  miejsce nasadzenia. Gleba powinna być odchwaszczona i przekopana na szerokość dwukrotnie większą od bryły korzeniowej. Warto też do ziemi która dawno nie była uprawiana bądź jest nie urodzajna, dodać kompostu oraz nawozów mineralnych, nie dotyczy roślin kwaśnolubnych dla których ziemie zaprawia się zakwaszaczem lub mieszaniem kwaśnego torfu, przekompostowanej kory i ziemi. Najpierw należy delikatnie zdjąć balot z korzeni oraz otrząsnąć korzenie z trociny. Całą bryłę korzeniową bez trociny, umieszczamy w wykopanym otworze, korzenie rozkładamy na kopczyku ziemi, tak aby nie zawijały się ku górze. W trakcie obsypywania ziemią, drzewkiem lub krzewem trzeba delikatnie potrząsać, aby ziemia wypełniła puste przestrzenie między korzeniami. W trakcie obsypywania ziemią drzewkiem lub krzewem trzeba delikatnie potrząsać, aby ziemia wypełniła puste przestrzenie między korzeniami. Każdą roślinę należy ustawić pionowo w przygotowanym dla niej dołku, a następnie obsypać ziemią i mocno udeptać. Po posadzeniu powinna znajdować się na takim samym poziomie, na jakim rosła w szkółce. Wokół posadzonych drzewek i krzewów należy uformować zagłębienie, które ułatwi gromadzenie się wody w czasie podlewania. Jesienią wokół rośliny trzeba usypać kopczyk, który ochroni korzenie przed przemarznięciem.
 Jeśli drzewa i krzewy były sadzone wiosną, to przycina się wszystkie gałązki o 1/3 ich długości tuż po posadzeniu.
Jeśli rośliny sadzone były jesienią  z przycinaniem czekamy do wiosny. Ograniczy to utratę wody przez liście i ułatwi szybsze zakorzenienie się roślin w nowym miejscu.
Dołek, w którym posadzimy roślinę, powinien być dwa razy większy niż średnica bryły korzeniowej. Korzenie nie mogą być zagięte. Miejsce okulizacji (szczepienia) musi znaleźć się ok. 5 cm powyżej poziomu gleby.


Powrót